Biranın faydaları ve zararları

Biranın insan vücuduna yararları nelerdir? Bira faydalı mı? Bira zararlı mı? Biranın faydaları ve zararları başlıklı yazı içeriğinde bira hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz.

Biranın faydaları ve zararları

Bira, Arpa maltının fermantasyon işleminden geçirilerek elde edildiği alkollü bir içecektir. Bira, M.Ö. 10.000 yılında tahılların tesadüf sonucu mayalanması ile ortaya çıkmıştır. Günümüzde çay, kahve ve sudan sonra en çok tüketilen içeceklerden birisi de biradır.

Biranın faydaları zararları neler?

Bira dozunda tüketildiğinde sağlık için yararlı birçok etkiye sahiptir. Ülkemizde çok fazla bira kültürü bulunmamaktadır. Fakat, diğer ülkelerde birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bazı kitler sayesinde evde kendi damak tadınıza göre bira yapmanızda mümkün. Bağımlılık yapan bir etkisi olan biranın faydaları mı, yoksa biranın zararları mı daha önemli? Buna karar vermek sizin tercihinizdir. Bu yazımızda sizler için sağlık açısından biranın faydaları ve zararları konusunu daha detaylı inceledik.

Biranın faydaları nelerdir?

biranın faydaları
Biranın Faydaları
 • Kontrollü ve dozunda bira tüketmek mide ülseri ve mide kanserine karşı vücudunuzu korur.
 • Düzenli bir şekilde dozunda tüketirseniz, ileri yaşlarınızda ortaya çıkacak olan bunama ve unutkanlık risklerini minimum düzeye indirir.
 • Her gün düzenli ve dozunda bira tüketimi, diyabet hastalığına yakalanma ihtimalinizi neredeyse tamamen azaltmaktadır.
 • Biranın içeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde göz hastalıklarına yakalanma ihtimalinizde büyük oranda düşüşler görülmektedir.
 • Düzenli bir şekilde bira tüketirseniz, böbrek taşı ve kum gibi sorunlardan kurtulmanız biranın faydaları arasında yer almaktadır.
 • Banyo suyunuza özellikle dark olarak adlandırılan siyah birayı eklerseniz, cildinizin rahatlamasını, toksinlerden arınmasını, yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlayabilirsiniz.
 • Biranın içerisinde yer alan birçok mineral saç sağlınız içinde büyük önem taşımaktadır. Saçlarınızın canlanması ve kırıklarından arınması için saçlarınızı belirli aralıklarda bira ile yıkayıp, durulamanız yeterlidir.
 • Arı sokmalarının tedavisinde ve arıyı kendinizden uzak tutmak için bira kullanabilirsiniz.
 • Çiçek ve bitkileri büyütüp, sağlıklı bir şekilde yetiştirmek istiyorsanız, gübre yerine kullanılan ve mineral bakımından zengin olan birayı tercih edebilirsiniz.

Biranın zararları nelerdir?

biranın zararları
Biranın Zararları

Biranın zararları arasındaki en önemli faktör her alkollü içecekte olduğu gibi bağımlılık yapmasıdır. Dozunu kaçırdığınızda vücudunuzu birçok zararlı etkiye maruz bırakması kaçınılmazdır. Düzenli ve dozunda alkol kullanımının vücut sağlığınız için önemli etkileri bulunmaktadır.

 • Biranın içerisinde bulunan yüksek karbonhidrat oranı kilo almanıza sebep olabilmektedir. Halk arasında da bilinen bu duruma bira göbeği olarak sıkça rastlıyorsunuzdur.
 • Bazı biraların içerisinde nitrozamin oranı çok fazla bulunmaktadır. Bu da bilinen bir kanser maddesidir. Bu durumu göz önünde bulundurup, ona göre tüketmelisiniz.
 • Yüksek tansiyon rahatsızlığınız varsa biranın içerisinde yüksek tuz oranı bulunduğu için uzak durmanız tavsiye edilir.
 • Yüksek dozda bira tüketimi, beyin kontrolünüzü kaybetmenize yol açar. Bu yüzden sonrada pişmanlık yaşamamak için yüksek alkol alımından uzak durmanız gerekmektedir.
 • Biranın aşırı tüketilmesi erkeklerde döllenme problemlerine yol açabilmektedir.
 • Midesinde gastrit ülser gibi rahatsızlıkları olan kişilerin bira tüketmemesi daha doğru olacaktır. Gastrit ve ülser oluşumundan önce (hastalık öncesi) dozunda tüketilen bira koruyucu etki gösterse de gastrit ülser gibi rahatsızlıkları olanlar bira tüketmemelidir. Böyle durumlarda yararından çok biranın zararları ile karşılaşmak mümkün.
Önceki İçerikGinseng faydaları ve zararları
Sonraki İçerikGreyfurtun faydaları ve zararları

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz