Cemre Ne Zaman Düşer

Cemre ne zaman düşer, nereye düşer sorusu, kış aylarının son döneminin yaşandığı bu günlerde merak edilen konular arasında yerini alıyor.

Her sene kış aylarının sonunda ve baharın müjdecisi olarak bilinen cemre, 2017 yılında ne zaman düşer? İlk cemrenin ne zaman ve nereye düşeceği kış soğuklarının son demlerini yaşadığımız bu günlerde akla gelen sorulardan biri. Peki, 2017 yılı için ilk cemre hangi tarihte ve hangi sırayla düşecek?

Cemre ne zaman düşer 2017, sorusunun tüm detayları;

Her bir cemre sırasıyla ve bir hafta aralıklarla düşmektedir. Halk arasında baharın ilk müjdecisi olarak bilinen cemre, hava sıcaklıklarının artışını müjdeler.

İlk cemre havaya, ikinci cemre suya, sonuncu ve üçüncü cemre ise toprağa düşmektedir.

2017 yılında havaya düşecek ilk cemre, 19 ve 20 Şubat tarihinde, suya düşecek olan ikinci cemre, 26 ve 27 Şubat tarihinde, toprağa düşecek sonuncu ve üçüncü cemre ise 5 ve 6 Mart tarihinde düşer.

İlk cemre 19-20 şubatta havaya düştüğünde hava sıcaklıklarındaki artışı azda olsa hissetmeye başlarız.

İlk cemrenin hemen ardından, bir hafta aradan sonra 26 ve 27 Şubat tarihinde suya düşen cemre ile sular ısınmaya başlar. İki cemre arasındaki zaman zarfında havadaki değişikliği çok fazla hissetmeyiz.

Ancak, sonuncu cemre olan 3. Cemre, 5 ve 6 Mart tarihinde toprağa düştüğünde hava sıcaklıklarında hissedilen bir artış olur. Son cemre toprağa düştükten sonra iki, üç hafta kadar belli aralıklarla soğuk havalarla karşılaşıyor olsak ta, bu soğukların kış soğuklarından farklı olduğunu ve çok kısa sürede yaz güneşinin ısısını tenimizde hissedeceğimizi biliriz.

2017 Yılının Cemre ne zaman düşer sorusunu cevapladık.

cemre ne zaman düşer 2017

Peki, cemre nedir?

Halkımız arasında baharın müjdecisi olarak bildiğimiz “cemre” kelimesinin anlamı, kor halini almış ateş anlamındadır. Mitolojik bir manası ve geçmişi olan cemre, toprağa düşen bir nur olarak birçok rivayette geçmektedir. Aynı zamanda Müslümanların hac görevlerini yerine getirirken Mina vadisine attığı taşlardan meydana gelen taş yığınıdır cemre. Mitolojik olarak, havaya, suya, toprağa sırayla düşen ısıtıcı bir güç anlamı taşımaktadır.

13 YORUMLAR

  1. Kış mevsimi bu sene bir türlü bitmedi biz insanlar doğanın dengesi ile oynadığımız için. Pek çok kişi de o nedenle merak ediyor cemre ne zaman düşecek diye 😉

  2. cemre düştüğünde suya havaya toprağa
    adım adım büyür içimdeki çocuk
    bebektim, gençtim girdim 40 yaşıma
    yaz gelir dünyaya saklanır gizlere soğuk.

  3. İlk cemre havaya düşer, her sene ikinci cemre suya düşer ve yılın üçüncü cemresi ise toprağa düşer, böylece bir güzelim senede cemrenin ne zaman ve nereye düştüğü döngüsü sonlanır. 🙂

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here