Ayakta su toplaması nasıl geçer?

Ayakta su toplamasının birinci nedeni ısı ve nemdir. Tahrişten dolayı oluşan ayakta su toplaması normal şartlarda birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçer.

Ayakta Su Toplaması Nasıl Geçer?

Ayakta su toplaması, tahrişten dolayı oluşan su kabarcıkları normal şartlarda birkaç gün içerisinde geçer. Ayakta su toplamasının birinci nedeni ısı ve nemdir.

Ayağınız ayakkabı içinde ısıdan terler veya ıslak olmasından dolayı derinizin incelmesine neden olur. Bu da tahriş olmasına ya da su toplamasına uygun ortam hazırlamış olur. Size uygun olmayan ayakkabılar kullandığınızda sürtünmeden dolayı kısa sürede tahriş olur. Bazen de ayakkabımızın içine giren kum, çakıl vb. yine su toplamasına neden olabilir. Bu durumda uygun ayakkabı seçimini iyi yapmak lazımdır.

Çoğumuz ayakkabı alırken karar vermekte çok zorlanırız, hatta arkadaşlarımızdan veya yakınımızdan yardım isteriz. Bazen de karar veremeden rahatlığından çok görünüme dikkat eder ve alırız. Bu hatalara düşmemeli önce sağlığımızı düşünmeliyiz.

Ayakta su toplaması nasıl patlatılır?

Su kabarcıkları eğer küçük ölçüde ise patlatmamak ve kendiliğinden geçmesini beklemek daha uygun olur. Büyük kabarcıklar ise yani 5 mm. den büyük olan kabarcıklar da steril olacak şekilde patlatılabilir ve içindeki su temizlenebilir.

Bu kabarcıklar eğer uzun süre iyileşmiyorsa kaşıntılı bir durum söz konusu oluyor ise, yani elde veya ayakta bakteriye bağlı su kabarcıkları oluşmuş ise, mutlaka bir doktora başvurmak gerekmektedir. Mantara bağlı su kabarcıkları yine büyük boyutta ise steril şekilde patlatılır ve suyu temizlenir. Önemli olan kabarcığın sebebini iyi bilmek gerekir. Daha ciddi hastalıklara davetiye çıkarmamalıyız.

Ayakta su toplaması nasıl patlatılır: Sterilize edilmiş tırnak makası ile patlatmanız mümkündür. Patlatacağınız malzeme daha fazla tahriş etmesine tehlike oluşturmamasına dikkat edilmeli. Alkol, kolonya vs. temizlenip öyle işleme başlamalıyız.

Ayakta su toplanmaması için nelere dikkat etmeliyiz?

Ayakkabı seçimi ile birlikte çorap seçimi de çok önemli bir noktadır. Ayağımızın terini emen pamuklu çoraplar giymeliyiz. Naylon olan çoraplar teri emmez ve sürtünmeden dolayı ayağımızın tahriş olmasına ortam oluşturabilir.

Ayakkabı alırken yüzde yüz deri olanı almanız elbette bu sorununuzu ortadan kaldıracaktır. Çünkü deri ayakkabı esneme yapar ayağınıza göre şekil alır. Suni deri ayakkabılar ise esnemez tahrişe ve ayakta su toplanmasına neden olabilir.

Önceki İçerikKaraciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?
Sonraki İçerikAnasonun Faydaları ve Zararları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz