Elmanın faydaları ve zararları

Elmanın insan vücuduna yararları nelerdir? Elma faydalı mı? Elma zararlı mı? Elmanın faydaları ve zararları başlıklı yazı içeriğinde elma hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz.

Elmanın Faydaları ve Zararları

Elma, besin değeri çok yüksek olan meyvelerdendir. Hem kuzey hem de güney yarım kürenin ılıman ikliminde yetişme imkanına sahiptir.

Elmanın ana vatanı Anadoluyu da içine alan Güney Kafkaslardır. Ülkemizin bulunduğu ekolojik şartların uygunluğu ve geçmişinin alışılmışlığı ile elma hemen hemen ülkemizin her yerinde yetişebilmektedir. Aslında elmanın ülkemizin her yerinde yetişebilmesi açısından şanslı sayılırız. Ülkemizde bu kadar bol olan elmanın faydaları ve zararları hakkında biraz bilgi edinmekte fayda var.

Elmanın faydaları zararları neler?

Neredeyse her mevsim temin edebildiğimiz, çeşitli ırk ve cinslerde yetişen elmanın faydaları hiçte hafife alınamayacak kadar çoktur.

Elmanın faydaları nelerdir?

elmanın faydaları
Elmanın Faydaları
  • Parkinson hastalığından korur.
  • Beyin ve sinir sistemi için faydalıdır; strese bağlı hücre hasarını koruduğu ve önlediği bilimsel olarak kabul edilmiştir.
  • Kolesterolü düşürür, kalbe iyi gelir. Pıhtı ve plak oluşumuna bağlı damar tıkanıklığına karşı etkilidir. Ayrıca, damar sertleşmesi, hipertansiyon, oksidatif strese bağlı damar tahribatı gibi kalp ve damar hastalıkları riskini azalttığı bilinir.
  • Kan şekerinin dengelenmesi; elmanın içinde bulunan bir antioksidan olan “polifenol” bakımından zengin olmasıdır.
  • Kansere karşı korumada etkilidir.
  • Felç riskini azaltır.
  • Astım için etkilidir. Hatta yapılan bir araştırmaya göre; hamilelik döneminde elma tüketen kadınların çocuklarında astım görülme riski ve bronşit hassasiyetini azalttığı belirlenmiştir.
  • Kemik sağlığı için de güçlendirici özellik taşır.

Elmanın zararları nelerdir?

Elmanın Zararları

Elmanın zararları olabileceği ihtimalini de düşünmemiz gerekir. King’s College London Diş Enstitüsü tarafından yapılan araştırmaya göre; bin kadın ve erkek denek tarafından bir araştırma gerçekleştirilmiştir. İlgili araştırmaya göre elmanın dişlere ciddi zararlar verdiği, diş minesini zedelediği ve tahrip ettiği görülmüştür.

Elma yemenin diğer asitli yiyeceklere oranla dişlerimize 3-4 kat fazla zarar verdiği, elmanın zararları başlığı altında belirtebileceğimiz tek bilgidir. Yine de elmanın çok zararı olmadığı bir gerçektir.

Tabi ki, elmanın faydaları ve zararları kıyaslanamaz, bu kadar faydasının yanında böyle bir zararının olması onu tüketmemize engel değildir.

Elmayı yerken daha küçük parçalar halinde yememiz dişlerimize olası zararları en aza indirecektir. Bu kadar faydasını saydığımız ve kolay ulaşma imkanımızın olduğu elma aslında birçok kişi için vazgeçilmezdir.

Doktorların çoğu da elmanın gayet sağlıklı bir yiyecek olduğu yönünde kanaat getirmiştir. Elma sağlığımız için oldukça faydalı tüketilmesi açısından önemli bir besin kaynağımızdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz