Elma sirkesinin faydaları ve zararları

Elma sirkesinin insan vücuduna yararları nelerdir? Elma sirkesi faydalı mı? Elma sirkesi zararlı mı? Elma sirkesinin faydaları ve zararları başlıklı yazı içeriğinde elma sirkesi hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz.

Elma Sirkesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Elma sirkesinin tarihi Avrupa’daki veba salgınlarına kadar uzanır. Eskilere dayanan ve birçok alanda kullanılan elma sirkesi günümüzde de oldukça popüler olmaya devam etmektedir. Evlerde de yapılabilen elma sirkesi organik olması açısından önem arz etmektedir. Marketlerden satın alınan elma sirkelerinin etkisi ile doğal sirkelerin kalitesi arasında, kullanımının etkili olması açısından, tartışmasız çok büyük farklılıklar bulunmaktadır. Sizler için bu yazımızda elma sirkesinin faydaları ve zararlarını ele alacağız.

Elma sirkesinin faydaları zararları neler?

Özellikle doğal elma sirkesinin faydaları fabrikasyon olarak tabir ettiğimiz sirkelere göre daha çoktur.

Elma sirkesinin neredeyse kullanılmadığı alan kalmamıştır diyebiliriz. Elma sirkesi içinde barındırdığı yüksek besin değeri sayesinde tüketildiğinde, mideyi rahatlatır, vücudun toksinlerini atmaya yardımcı olur, metabolizmayı hızlandırır.

Elma sirkesinin içinde bulunduğu asetik asit vücutta fazla kiloların atılmasına yardımcı olur. Bu yüzden kilo vermek isteyen insanların elma sirkesi ile uyguladıkları diyet programlarını duyabiliyoruz.

Temizlik alanında da adından son günlerde sıkça bahsettiren elma sirkesinin, mobilyaları parlattığı ve bulaşık makinelerinin parlatıcı ihtiyacını gidermektedir. Bunun yanı sıra çamaşır yıkamada yumuşatıcı olarak da kullanılmaktadır. Ayrıca lavabo, mutfak gibi çok hijyen gerektiren, mikropların tabiri caizse dans ettiği ortamlarda da dezenfekte görevini yaptığı bilinmektedir.

Elma sirkesinin faydaları saymakla bitmiyor, özellikle şifa için kullanım alanı sürekli genişliyor.

Bilimsel olarak da vücuda birden fazla fayda sağladığı kanıtlanınca artık günümüzün doktorları dahi elma sirkesini tedavi amaçlı kullanıyorlar. Hatta hastalarına doğal antibiyotik olarak tavsiye ediyorlar. Özellikle içeriğinin mineral, vitamin, enzim ve pektin yönünden zengin olması sağlık açısından son derece faydalı olduğunu da unutmamalıyız.

Elma sirkesinin faydaları nelerdir?

elma sirkesinin faydaları
Elma Sirkesinin Faydaları
  • Vücudun direncini artırır.
  • Sinüzit için faydalıdır.
  • Sindirim sistemine faydalıdır.
  • Ter ve vücut kokularını giderir.
  • Ağız kokularını giderir.
  • Soğuk algınlığına iyi gelir.
  • Yorgunluğu giderir.
  • Zararlı bakterileri ortadan kaldırır.
  • Kan şekerini dengeler.

Maddeler halinde sıralarsak elma sirkesinin faydaları bunlardır.

Peki, elma sirkesinin zararları var mıdır? Hemen buna değinelim.

Elma sirkesinin zararları nelerdir?

elma sirkesinin zararları
Elma Sirkesinin Zararları

Bu kadar faydasını saydığımız elma sirkesinin zararları da dikkatli kullanmamanız durumunda oluşabilir.

Yanlış kullanım sonucu elma sirkesi zararları ile karşılaşmak olası bir durum.

İçeriğinde yoğun bir şekilde yer alan sitrik asit, su ile inceltilerek tüketilmezse yemek borusuna ve hücrelere zarar verebilir. Deriye direk temas ettiğinde tahriş ve kızarıklıklara sebep olabilir. Yine elma sirkesinin zararları bir miktar su ile seyreltilerek önlenebilir.

Elma sirkesinin faydaları ve zararları anlatıldığı yazımıza binaen, elma sirkesinin kullanımı kişilere göre değişkenlik gösterebilir. Kimine yeterli gelen bir çorba kaşığı elma sirkesi kimine fazla gelebilir. Bunun önlemini almak için kişi azar azar kullanmaya başlamalı ve kendi durumunu gözlemleyerek ilerlemelidir.

Unutulmamalıdır ki, her besinde olduğu gibi elma sirkesinin aşırı tüketiminde de, elma sirkesinin zararları ile karşılaşmak mümkündür. Bu sebeple elma sirkesini abartıya kaçmadan kullanmak gerekir.

Önceki İçerikDutun faydaları ve zararları
Sonraki İçerikElmanın faydaları ve zararları

7 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz