Enginarın faydaları ve zararları

Enginarın insan vücuduna yararları nelerdir? Enginar faydalı mı? Enginar zararlı mı? Enginarın faydaları ve zararları başlıklı yazı içeriğinde enginar hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz.

Enginarın Faydaları ve Zararları

Enginar kış mevsiminde en çok tüketilen sebzelerdendir. En çok Akdeniz’e kıyısı olan bölgelerde doğal olarak yetişir. Deve dikeni ailesine mensuptur. Geçmiş yıllarda üretimi az olduğu için bulunması zor ve pahalıydı. Ama günümüzde enginara ulaşmak onu temin etmek diğer birçok üründe olduğu gibi artık çok zor değil.

Artık enginarın faydalarından yararlanmak için çok zahmete girmeye gerek kalmadı. Sizlere “enginarın faydaları ve zararları” konusunda bu yazımızda  bilgi aktaracağız.

Enginarı şekil olarak bir çiçek goncası gibi düşünebiliriz. Satın alırken dikkat etmemiz gereken enginarın ağır, sert, yapraklarının açılmamış ve sıkı olanlarının tercih edilmesidir. Üzerinde siyah lekeler olan enginarlar alınmamalıdır. Satın alınan enginarlar çiçek gibi suya konularak birkaç gün taze de kalabilmektedir.

Ülkemizde genel olarak zeytinyağlı olarak tüketilmesi tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra kıymalı ve etli olarak da sofraları süsleyen yemek çeşitleri bulunmaktadır.

Enginarın bir filme konu olduğu da doğrudur. Amelie’den bir diaolog, Audret Tautou karakter Mathieu Kassovitz’e şöyle der: “Oysa ki siz bayım, bir sebze bile olamazsınız. Çünkü enginarın bile bir kalbi vardır!..” bu yüzden kendisi meşhur sayılabilecek bir sebzedir.

Enginarın faydaları zararları neler?

Enginarda bol miktarda bulunan C ve K vitamini düzenli olarak tüketildiğinde, vücudun ihtiyaç duyduğu çinko, magnezyum, demir ve potasyumu sağlar.

Karaciğer için özelikle enginarın faydaları çoktur. Enginar karaciğeri korur ve düzenli çalışmasını sağlar.

Enginarın kalori ve yağ olarak da düşük olması diyet listelerinde yer almasını sağlamıştır. Bol miktarda da diyet lifi içermektedir. Sindirim sistemine iyi gelir ve bu sayede mideyi güçlendirir. Hastalık riskini azaltır ve hatta kolon kanserine neden olabilecek olasılıkları ortadan kaldırır.

Çok etkili bir antioksidan olması da vücudun direncini arttırıcı özelliği sebebiyle enginarın faydaları arasında önemli yer almaktadır.

Enginarın faydaları nelerdir?

enginarın faydaları
Enginarın Faydaları
  • Hücreleri kuvvetlendirir.
  • Kan hücrelerini güçlendirir.
  • Kemik sağlığını korur.
  • Bağışıklık sistemini korur.
  • Enginar güçlü bir idrar söktürücüdür.
  • Karaciğeri korur.
  • Anemi hastalığına iyi gelir.
  • Kolesterole faydalıdır.

Enginarın zararları nelerdir?

enginarın zararları
Enginarın Zararları

Bunca faydasının yanında enginarın zararları var mıdır? Hayır, aslında bir zararı yoktur. Enginarın zararları aşırı tüketilmediği sürece bulunmamaktadır.

Önceki İçerikElmanın faydaları ve zararları
Sonraki İçerikEriğin faydaları ve zararları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz