Anne Sütünün Faydaları

Anne sütünün faydaları göz önünde bulundurulduğunda, yeni doğan bir bebeğin ilk 6 ay kesinlikle anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Anne sütü, bebeklerin gelişimi açısından en önemli besindir.

Anne Sütünün Faydaları

Anne sütünün faydaları göz önünde bulundurulduğunda, yeni doğan bir bebeğin ilk 6 ay kesinlikle anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Anne sütü, bebeklerin gelişimi açısından en önemli besindir.

Uzmanlar ilk 6 ay için anne sütünün faydaları ve bebek gelişimine kattığı değerlerin oldukça önemli olduğunu belirtmektedir.

Anne sütü, bir bebeğin günlük ihtiyacı olan tüm besin değerlerini içeren oldukça besleyici içeriğe sahip bir süttür. Sadece bebeklik zamanlarında gözlenen gelişim değil, çocuğun ilerleyen yaşlarda da sağlığını büyük oranda etkilemektedir. D vitamini dışında bebeğin tüm ihtiyaçlarını karşılayan anne sütü, hazır mamalara göre çok daha yararlı ve doğaldır.

Anne sütü, bebekleri birçok önemli mikroba karşı korur ve doğal bir koruma kalkanı sağlar. Bebeklerin özellikle enfeksiyon kapmasını ya da üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunmasını sağlamaktadır.

Doğumdan 72 saat sonra salgılanan kolostrum sayesinde ilk süt üretimi başlar. Bu süreçten sonra bebek ile birlikte annenin sütü de belli oranda değişim göstermektedir.

1 aylık bir bebek için en uygun süt, 1 aydır emzirmeye devam eden annesinin ürettiği süttür.

Anne Sütünün Faydaları

 • Emzirme, doğum sonrasında kadınları normal süreçlerine geri dönmesini sağlar.
 • D vitamini dışında bebeğin tüm ihtiyaçlarını anne sütü karşılar.
 • Anne sütünde bulunan maddeler, bebeği tehdit eden birçok enfeksiyona karşı koruma kalkanı oluşturur.
 • Anne sütünde bulunan proteinler, diğer süt ürünlerine göre çok daha kolay sindirilir.
 • Bebek gelişimi için oldukça gerekli olan yağ asitleri bulunmaktadır.
 • Anne sütü, bebeklerin bağırsaklarını ve böbreklerini yormaz, oldukça hafiftir.
 • Süt alerjisini engeller, alerjen proteinler içermez.
 • Bebeği birçok hastalıktan korur, yoğun besin değeri içerir.
 • Bebeğin gelişimi açısından ihtiyacı olan çok özel mineraller bulundurmaktadır.
 • Pişik, kabız ve karın ağrısı gibi sorunlar çok daha az görülür.
 • Beşik ölümü riskini en az düzeye indirmesi de anne sütünün faydaları arasında yer alır.
 • Bebeğin zekâ gelişimini hızlandırır.
 • En doğal sakinleştirici olarak bilinmektedir.
 • İshale yol açan mikroorganizmaları öldürür.
 • Bebeklerin ruh ve vücut sağlığını düzenler.
 • Hıçkırık tutan bebekler anne sütü sayesinde bu durumdan hemen kurtulabilirler.
 • Çocukların bağışıklık sisteminin gelişmesi için anne sütü çok önemlidir.
 • Çocukların ileri ki yaşlarında, büyüme ve gelişme süreçlerini anne sütü kullanımı değiştirir.

Anne Sütünde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne sütü faydaları yanında bir kaç unsuru bilmemizde yarar var. Anne sütü, bebeğin gelişimi ile aynı orantıda gelişim göstermektedir. 2 aylık bir bebek, 2 ay önce doğum yapmış kendi annesinin sütünü içmelidir. Tamamen o bebeğe özel olarak üretilmiş gibi, yararlarını çok daha fazla hissedeceksiniz.

Bebeklerini sürekli emziremeyen anneler ise, sağma yöntemi ile anne sütünü depolayıp, dolapta 24 saat, buzlukta ise 3 ay kadar saklayabilirler. Hiçbir bozulma veya değişim görülmez.

Anne sütü, bebeklerin ilk 6 aylık döneminde en önemli olan tek besindir. Tamamen doğal olması ve bebeğin ihtiyaçlarına göre şekillenmesi onu benzersiz kılıyor. Alternatif olarak bebeklere sunulan ilk 6 ay mamaları ile anne sütü kesinlikle karşılaştırılamaz. Bebeğin sadece o dönemlerde sağlığını değil, aynı zamanda yaşlılığına kadar sürecek sağlığını da anne sütü kullanımı belirlemektedir. Bu nedenden dolayı sadece 6 ay değil, çok daha uzun süre bebeğinizi anne sütü ile beslemelisiniz.

Anne sütünün olmaması ya da az olması durumlarında ise birçok çözüm önerisi bulunmaktadır. Genellikle orta yaş üst kadınlarda ortaya çıkan bu sorun, bebeklerin anne sütünden yararlanmasını engelliyor. Anne sütünün az olması ya da gelmemesi durumunda bebek 1-2 dakikalık emme uğraşı sonrasında memeyi bırakacak ve suratı ekşiyecektir. Bu tür durumlarda bebeğe destek olmak adına göğüsün alt kısımlarından üste doğru sıvazlayarak, bir nevi sağma işlemi yaparak destek olmalısınız. Sütün hiç gelmediği durumlarda ise doktorunuza başvurarak süt salgılama işlemini destekleyici ek gıdalar almalısınız.

Bebeklerin ilk aşısı olarak bilinen annenin ilk sütü, bebeğin sağlığı ve bebeklik süreci açısından oldukça önemlidir. Aynı zamanda annenin süt salgılama sürecini başlatan da bu ilk süttür.

Önceki İçerikAnasonun Faydaları ve Zararları
Sonraki İçerikAntep fıstığının faydaları ve zararları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz