Argan Yağının Faydaları ve Zararları

Argan yağının faydaları nedeniyle dünya çapında oldukça ünlü ve geniş kullanım alanı bulunan bir yağ konumundadır. Her üründe olduğu gibi argan yağının zararları da mevcuttur.

Argan Yağının Faydaları ve Zararları

Özellikle son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz Argan yağı, argan ağacından elde edilmektedir. Argan yağının faydaları nedeniyle dünya çapında oldukça ünlü ve geniş kullanım alanı bulunan bir yağ konumundadır. Ülkemizde ise son dönemlerde aktif olarak kullanılmaktadır. Bunun asıl sebebi ise, ağacın sadece Fas’ın güney batısında yetiştirilmesidir. Yaklaşık 10 metre boyunda olan argan ağacı, yaklaşık 200 yıl yaşayabilmektedir. Dışı sert olup, içerisi oldukça yumuşak bir meyveden elde edilen argan yağının faydaları eşsiz etkilere sahiptir. Mayıs aylarında olgunlaşan meyvenin toplanması ise oldukça zordur. Sebebi ise, oldukça büyük ve tehlikeli dikenlere sahip olduğundan ağaçtan toplanması durumunda zorluklar çıkmaktadır. Bol miktarda E vitamini içeren argan yağı, cilt ve saç sağlığı için önemli faydalar sağlamaktadır.

Her üründe olduğu gibi argan yağının faydaları ve zararları da mevcuttur.

Argan Yağının Faydaları Nelerdir?

 • Argan yağı içerisinde bol miktarda E vitamini bulunmaktadır.
 • Kuru ciltleri nemlendirir, parlak bir görünüm sağlar.
 • Cildi sıkılaştırır, kırışıklıkların önüne geçer.
 • Saçı güçlendirir, dökülmeleri önler ve nemlendirir.
 • Daha güzel bir tırnak görünümü sağlar.
 • Zayıf tırnakları güçlendirir, beyaz lekeleri temizler ve onarır.
 • Kamp ve damar hastalıklarına da iyi gelmektedir.
 • Bitkisel sterol içerdiği için kolesterolü dengeler, kalbi sağlığına kavuşturur.
 • Kalp hastalıklarını engellediği gibi, kalbin işleyiş yapısını da koruması da argan yağının faydaları arasında yer almaktadır.
 • Cildi sıkılaştırır, oluşabilecek sarkmaları engeller.
 • Yüz hatlarından kaynaklanan kırışıklıkları engeller.

Argan Yağı Nasıl Kullanılmalı?

Argan yağı saç için kullanılacaksa saç diplerine sürülmelidir. Saçın tüm bölgelerine iyice yedirilerek masaj yapılmalıdır. Yaklaşık 30 dakika saçınızda bekletmeniz gerekmektedir. E vitamini içeren Argan yağı, tırnak bakımlarında da kullanılmaktadır. Tırnak bakımı için en uygun kullanım şekli ise pamuk yardımı ile yapılmaktadır. Pamuğa bir miktar argan yağı sürerek tırnaklarınıza yedirebilirsiniz. Daha parlak ve güzel bir tırnağa sahip olmak için ise en az bir hafta argan yağı bakımını uygulamalısınız.

Yüz bakımı için kullanım ise yatmadan önce uygulanması gerekmektedir. Yüz bölgesine veya vücudunuzun istenilen bölgesine sürerek bakım uygulayabilirsiniz. Argan yağı vücuda uygulanırken masaj eşliğinde sürülmeli ve 30 dakika bekletilmelidir. 30 Dakika bekletildikten sonra sıcak su ile yüzden çıkarılmalı, sabun veya diğer temizleme ürünleri kullanılmamalıdır.

Argan Yağının Zararları Nelerdir?

Argan yağı kullanımında hamile bayanların doktorlarına danışmaları gerekmektedir. Özellikle ilk aylarında oldukça hassas olan bayanlara karşı argan yağının zararları olabilmektedir. İçerdiği yoğun E vitamini ve çeşitli mineraller, yoğun kullanım sonrasında bir takım hasarlar meydana getirebilmektedir.

Argan yağının faydaları arasında güneşten koruyucu bir etkisi bulunsa da, güneşe maruz kalan argan yağı ise kullanılmamalıdır. Uzun süre güneşe maruz kalan argan yağı, içerdiği protein ve vitamin yapılarını bozabilmektedir. Uzun süre beklemiş ve güneşe maruz kalmış argan yağı, insan vücuduna ve saçlara zarar verebilmektedir. Argan yağının zararlarından etkilenmek istemiyorsanız kullanırken dikkat etmelisiniz.

Önceki İçerikAntep fıstığının faydaları ve zararları
Sonraki İçerikArı poleninin faydaları ve zararları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz