Greyfurtun faydaları ve zararları

Greyfurtun insan vücuduna yararları nelerdir? Greyfurt faydalı mı? Greyfurt zararlı mı? Greyfurtun faydaları ve zararları başlıklı yazı içeriğinde greyfurt hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz.

geyfurtun faydaları zararları
Greyfurtun Faydaları Zararları

Greyfurt bir portakal, mandalina, limon gibi narenciye ürünüdür. Çekirdekli, çekirdeksiz, içleri sarı veya turuncu renkte olanları vardır. Tadı acımtırak ekşidir. Dünyada turunçgillerde üretim ve tüketim sırasında 4. Sırada yerini almıştır. Çok fazla C vitaminine sahiptir.

Greyfurtun asıl anavatanı Hindistan ve Çin’dir. Ülkemizde ise birçok yerde yetişmektedir. Ama tipik bir Akdeniz meyvesidir. Ülkemizde üretiminin %80’i Mersin ve Adana’da yapılır.

Türkiye greyfurt üretimine başlayalı yaklaşık 10-13 yıl olmuştur.

Greyfurtun faydaları ve zararları neler?

Greyfurt vitamin, protein, lif, mineraller ve folatlar açısından oldukça zengin bir meyvedir. Greyfurtun faydaları ve zararları hemen her tüketicinin bilmesi gereken bir konudur. Hoş bir kokusu olan, C vitamini deposu greyfurtun faydaları ve zararlarını inceleyelim.

Greyfurtun faydaları nelerdir?

greyfurtun faydaları
Greyfurtun Faydaları

Greyfurtun faydaları nedir, bunlardan bahsedecek olursak; öncelikle çok fazla miktarda C vitaminine sahiptir. Tam bir C vitamini deposudur. Vücutta yorgunluğu azaltarak dinçlik ve canlılık verir. Soğuk algınlığı gibi hastalıklarda karşı vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir.

Düzenli olarak tüketilen greyfurt suyu böbrek taşı oluşumunu önler.

Greyfurtun faydaları arasında herkesin iyi bildiği bir diğer özelliği ise kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Yağ yakıcı özelliği sayesinde hızlı kilo vermeye yardımcı olur. İçerisindeki lif ve kalorisinin düşük olması nedeniyle kilo problemi olanlar rahatlıkla tüketmelidirler.

Greyfurtun hoş bir konusu da vardır ki yemeklerden önce açlık hissini azaltır. Greyfurtun içerisinde bolca C vitamininin yani sıra B12 ve D vitaminleri bulunur. Ayrıca magnezyum, potasyum ve kalsiyum bakımından da zengindir.

Greyfurt sigara kullananlara da yardımcı olur. Düzenli olarak greyfurt kullananlarda sigara içme isteği azalır. Sigarayı bırakmak isteyenler greyfurtla beslenerek bırakabilirler.

Greyfurtun faydaları mucize gibi saymakla bitmiyor. Greyfurt, hoş kokusu ve cilde verdiği canlılık sayesinde kozmetik sektöründe de kullanılır.

Greyfurt yağının içindeki diüretik etki sayesinde böbrek ve karaciğer rahatsızlığında tedaviye yardımcı olur.

Greyfurtun zararları nelerdir?

greyfurtun zararları
Greyfurtun Zararları

Greyfurtun birçok faydasının yanında greyfurtun zararları az da olsa mevcuttur.

Greyfurtun zararları, yanlış ve aşırı tüketim ile kendini gösterebilir.

İştahsız kişiler için yemeklerden önce tüketilmesi tavsiye edilmez.

Hastalıkları sebebiyle ilaç kullanan kişiler greyfurtu dikkatli kullanmaları gerekmektedir.

Greyfurtun içindeki maddeler ilacın içindeki maddelerle etkileşime girebilir ve vücuda zarar verebilir.

Özellikle tansiyon ilaçları, kas gevşeticiler, kalp ilaçları ve antideprasanlar greyfurtla etkileşime girer ve vücuda zarar verir.

Ayrıca epilepsi, mide ilaçları ve iktidarsızlık için ilaç kullananlar doktora danışmadan greyfurt kullanmamalılar.

Önceki İçerikGinseng faydaları ve zararları
Sonraki İçerikGoji berry faydaları ve zararları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz