Ananasın Faydaları ve Zararları

Yılın her dönemi temin edilebildiğinden ananasın faydalarından her zaman yararlanabiliriz. Ananasın faydaları arasındaki en önemli özellik kış hastalıklarından korumasıdır.

Ananasın Faydaları ve Zararları Nelerdir

Oldukça lezzetli bir meyve olan ananas, tropikal meyveler arasında en çok tercih edilen meyvedir. Ananasın faydaları açısından yılın her dönemi temin edilebilir olması, her zaman yararlanabileceğimiz anlamına gelir. Başta C vitamini olmak üzere vitamin ve diğer besin değerleri oldukça yüksektir. Ananasın faydaları özellikle kış hastalıklarından büyük oranda korumaktadır. Ananas, yetişkin bir bireyin günlük C vitamini ihtiyacının yarısından çoğunu karşılamaktadır. 100 Gram ananas, 50 kalori değerinde ve içerisinde hiç yağ bulunmamaktadır. Verdiği tokluk hissinden dolayı kilo vermek isteyenlerinde en çok tercih ettiği meyveler arasında yer almaktadır. Ananasın faydaları ve zararlarını sizler için daha detaylı inceledik.

Ananasın Faydaları

  • Yaklaşık 100 gram ananasta 48 mg C vitamini bulunmaktadır. Yetişkin bir bireyin günlük ihtiyacının yarısından fazlasını içerir.
  • Sağlığımızı korumak, bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için ihtiyacımız olan Manganez minerali deposudur.
  • Kolesterol ve kan şekeri değerlerini düzenler, vücut değerlerini stabilleştirir.
  • Süperoksit ve Dismutaz adlı antioksidanları içerir.
  • Doğada sadece Ananas’ ta bulunan Bromelain gıda takviyesi ve birçok önemli sorun için kullanılmaktadır.
  • Proteaz enzimlerinden oluşan Bromelain; sindirim sistemini güçlendirir, hazımsızlık ve mide sorunlarını büyük ölçüde giderir.
  • Antieflamatuar bir madde olan Bromelain, iltihap söktürücü yapısı ile vücutta bulunan iltihapları giderir, iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Antibakteriyel özelliğe sahip olan Ananas, sinüslerin şişmesi veya saman nezlesi gibi hastalıklara da birebir.
  • Yapılan araştırmalar sonucunda kanser hücrelerinin büyümesi ve gelişmesini engellediği ortaya çıkmıştır.
  • Saç dökülmelerini engeller, büyük oranda eski sağlığına kavuşturur.

Ananasın Zararları

Ananasın zararları her meyvede olduğu gibi, fazla yendiği zaman zararlı sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Gün içerisinde yarım kilo ve üstünde tüketilmesi, dudak, yanak ve dilde şişme gibi sorunlara yol açabiliyor. Tropikal meyvenin ağız bölgesini hassaslaştırdığı ve bu şekilde hissetmemizi sağladığı söyleniyor. Ağız bölgesinde yaşanan şişlik veya şişlik hissi ise genellikle 2-3 saat içerisinde geçiyor.

Ananasa karşı alerji durumları da olabilmektedir. Nefes almada güçlük çekme, şişlik ve kabarıklık gibi olumsuz durumlarda ananasın size yarardan çok zarar sağlayacağını bilmeniz gerekir. Ananasın zararlarından etkilenmemek için bu tür sorunların tekrarlanması durumunda doktora gitmeniz tavsiye edilir.

İçerdiği yoğun C vitamininden dolayı istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. C vitamini, günlük ihtiyaçtan fazla tüketildiği zaman genellikle idrar yolu ile dışarı atılmaktadır. Ancak fazla tüketimlerde vücut bu kadar fazla C vitamini ile başa çıkamayıp, kusma ve ishal gibi sorunları ortaya çıkarabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here