Ananasın faydaları ve zararları

Ananasın insan vücuduna yararları nelerdir? Ananas faydalı mı? Ananas zararlı mı? Ananasın faydaları ve zararları başlıklı yazı içeriğinde ananas hakkındaki tüm detayları bulabilirsiniz.

Ananasın Faydaları ve Zararları Nelerdir

Oldukça lezzetli bir meyve olan ananas, tropikal meyveler arasında en çok tercih edilen meyvedir. Ananasın faydaları açısından yılın her dönemi temin edilebilir olması, her zaman yararlanabileceğimiz anlamına gelir.

Ananasın faydaları zararları neler?

Ananasta başta C vitamini olmak üzere vitamin ve diğer besin değerleri oldukça yüksektir. Ananasın faydaları özellikle kış hastalıklarından büyük oranda korumaktadır.

Ananasın faydaları ve zararlarını sizler için daha detaylı inceledik.

100 Gram ananas, 50 kalori değerinde ve içerisinde hiç yağ bulunmamaktadır. Verdiği tokluk hissinden dolayı kilo vermek isteyenlerinde en çok tercih ettiği meyveler arasında yer almaktadır.

Ayrıca, 100 Gram ananas yetişkin bir bireyin günlük C vitamini ihtiyacının yarısından çoğunu karşılamaktadır.

Ananasın faydaları nelerdir?

ananasın faydaları
Ananasın Faydaları
  • Yaklaşık 100 gram ananasta 48 mg C vitamini bulunmaktadır. Yetişkin bir bireyin günlük ihtiyacının yarısından fazlasını içerir.
  • Sağlığımızı korumak, bağışıklık sistemimizi güçlü tutmak için ihtiyacımız olan Manganez minerali deposudur.
  • Kolesterol ve kan şekeri değerlerini düzenler, vücut değerlerini stabilleştirir.
  • Süperoksit ve Dismutaz adlı antioksidanları içerir.
  • Doğada sadece Ananas’ ta bulunan Bromelain gıda takviyesi ve birçok önemli sorun için kullanılmaktadır.
  • Proteaz enzimlerinden oluşan Bromelain; sindirim sistemini güçlendirir, hazımsızlık ve mide sorunlarını büyük ölçüde giderir.
  • Antieflamatuar bir madde olan Bromelain, iltihap söktürücü yapısı ile vücutta bulunan iltihapları giderir, iyileşme sürecini hızlandırır.
  • Antibakteriyel özelliğe sahip olan Ananas, sinüslerin şişmesi veya saman nezlesi gibi hastalıklara da birebir.
  • Yapılan araştırmalar sonucunda kanser hücrelerinin büyümesi ve gelişmesini engellediği ortaya çıkmıştır.
  • Saç dökülmelerini engeller, büyük oranda eski sağlığına kavuşturur.

Yılın her dönemi temin edilebildiğinden ananasın faydalarından her zaman yararlanabiliriz.

Ananasın zararları nelerdir?

ananasın zararları
Ananasın Zararları

Ananasın zararları her meyvede olduğu gibi, fazla yendiği zaman zararlı sonuçlar ortaya çıkarabiliyor. Gün içerisinde yarım kilo ve üstünde tüketilmesi, dudak, yanak ve dilde şişme gibi sorunlara yol açabiliyor.

Tropikal meyvenin ağız bölgesini hassaslaştırdığı ve bu şekilde hissetmemizi sağladığı söyleniyor. Ağız bölgesinde yaşanan şişlik veya şişlik hissi ise genellikle 2-3 saat içerisinde geçiyor.

Ananasa karşı alerjisi olanlarda ananasın zararları ile karşılaşılabilir. Nefes almada güçlük çekme, şişlik ve kabarıklık gibi olumsuz durumlar yaşıyorsanız ananasa karşı bir alerjiniz olabilir. Benzer belirtiler görülüyorsa ananasın zararları ile karşılaşmamak adına doktora gitmeniz tavsiye edilir.

İçerdiği yoğun C vitamininden dolayı fazla tüketimde ananasın zararları ile karşılaşmak mümkün. C vitamini, günlük ihtiyaçtan fazla tüketildiği zaman genellikle idrar yolu ile dışarı atılmaktadır.

Ancak, fazla tüketimlerde vücut bu kadar fazla C vitamini ile başa çıkamayıp, kusma ve ishal gibi sorunları ortaya çıkarabilir.

Önceki İçerikKefirin Faydaları ve Zararları
Sonraki İçerikKaraciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz