Kefirin Faydaları ve Zararları

Kefirin faydaları saymakla bitmiyor. Peki kefirin zararları var mı?

Kefirin dilimizdeki karşılığı “ keyif” tir. Kefirin son zamanlarda daha fazla tanınmasının sebebi ürünün kendini iyi hissetmek isteyenlere hemen cevap vermesidir. Çok zengin gıdalar arasında yer alması şöhretini arttırmıştır.

Türk Cumhuriyetleri ve Rusya’da günlük hayatın bir parçası olmuştur. Yine aynı coğrafyalarda hastalıkların tedavisinde kullanılan yoğurt tadındaki fermente süt ürününün içinde yerini alır.

Kefir yüksek derecede B12 vitamini, kalsiyum, magnezyum, K2 vitamini, biotin, folik asit ve enzimler içermektedir.

Çok özel bir besin kaynağı olan kefirin faydaları ve zararları hakkında detayları inceleyelim.

Kefirin Faydaları

Kefir zengin vitamin ve minerallerle bağırsak ve midede oluşan zararlı bakterileri yok eder. Hazmı kolaylaştırdığı için, kabızlık, basur gibi soruların çözümünde en iyi yardımcıdır.

Kafkas ve Rusya coğrafyasında çocuklar erken yaşta kefir kullanıyor. Çünkü kefir çocukların kemiklerini güçlendiriyor. Çocuklar daha sağlıklı gelişip enfeksiyonlara karşı erken yaşta güçlenmiş oluyor.

Bilindiği üzere bağırsak kanserine daha çok çalışmayan ve asıl görevlerini yerine getiremeyen bağırsaklar yakalanır. Düzenli kefir kullanımı ise bunu önler. Kefirin anti bakteriyel özelliği bağırsaklarda ur, kist ve zararlı bakterilerin oluşmasını engeller.

Kefirin faydaları bunlarla da sınırlı değil. Mesela, bir bardak kefirle rahat bir uyku çekip ertesi güne daha enerji dolu başlamak isterseniz kesinlikle kefiri denemelisiniz.

Ayrıca içtiğiniz kefir, bağırsaklarınızı mükemmel çalıştırıp kilolarınızdan kurtulup estetik bir görünüme kavuşmanız için imdadınıza yetişiyor.

Yumuşak ve canlı bir cilde sahip olmak için kefir maskesi uygulayabilirsiniz. Cildimiz kuru ise nemlendirmek için, kırışıklardan kurtulmak ve canlı bir cilt için kefir en etkili çözümlerden biri. Çünkü ciltte tahribatı önleyebilecek özelliğe sahip. Hücreleri besleme özelliği de kefirin faydaları arasında.

Yine içeriğindeki kalsiyum, potasyum, önemli E,C,B vitaminleriyle saç köklerinizin kuvvetlenmesini sağlar. Kanı temizleyip karaciğerimize ve kalbimize faydalı olması, kefiri bizim için oldukça önemli bir içecek haline getiriyor.

Kefirin Zararları

Dengeli kullanmadığımız zaman bağırsakları fazla çalıştırdığı için kefirin zararları ile karşılaşmak mümkün.

Çocuklar için ise 5 yaşına kadar kullanılmaması daha uygundur.

Ayrıca şeker hastalarının aşırı tüketmeleri halinde yine kefirin zararları ile ilgili olumsuzluk yaşamaları söz konusu olabilir. Kefirin zararları hakkında şimdiye kadar bilinenler bunlarla sınırlı.

Kefirin faydaları ve zararları kıyaslandığında muhakkak faydaları daha fazladır.

Her gün 1 – 3 bardak arasında kefiri gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Önceki İçerikAlıçın Faydaları ve Zararları
Sonraki İçerikAnanasın faydaları ve zararları

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz