Ayranın Faydaları ve Zararları

Ayranın faydaları özellikle yaz aylarında etkisini çok daha hızlı göstermektedir. Sağlık açısından ayranın faydaları ve zararlarını daha kapsamlı inceleyelim.

Ayranın Faydaları ve Zararları

Ayran, yüzyıllardır Türk geleneklerinde yer alan oldukça lezzetli bir içecektir. Özellikle yaz aylarında bol tuzlu ve buz gibi bir ayranın rahatlatıcı etkilerini herkes biliyordur. Ayranın faydaları özellikle yaz aylarında etkisini çok daha hızlı göstermektedir. Sağlık açısından büyük yararlarının olduğu modern tıp tarafından da kabul edilen ayran, günümüzde en çok tüketilen içecekler arasında yer almaktadır. A vitamini açısından çok zengin bir içecek olan ayran, aynı zamanda C, D, E ve K vitaminlerini de bol miktarda içermektedir. B6 ve B12 vitaminleri açısından da zengin olan ayran, oldukça geniş bir alanda fayda sağlamaktadır. Vitaminlerin dışında mineral bakımından da zengin olan ayran, Magnezyum, sodyum ve kalsiyum gibi mineraller barındırmaktadır. Bu vitamin ve mineraller insan sağlığının en temel ihtiyaçlarındandır.

Ayranın faydaları arasında en önemlilerinden birisi de yetişkin bir insanın günlük vitamin ve mineral ihtiyacının %15’ini sadece 200 ml ayrandan karşılanabilmesidir. Bunun dışında yaz aylarında sıcaklardan kaynaklanan tansiyon sorunlarına ise birebir çözüm sağlamaktadır. Aynı zamanda doyurucu ve tok tutma özelliği bulunan ayran, kilo vermenizde yardımcı olur. Sağlık açısından ayranın faydaları ve zararlarını daha kapsamlı inceleyelim;

Ayranın Faydaları

 • Yaz aylarında vücut sıcaklığını dengeler, harareti giderir.
 • Tokluk hissi vererek öğünlerinizi küçültmenize ve kilo vermenize yardımcı olur.
 • Mide ve bağırsaklarda oluşan emilimin azaltılmasını sağlar.
 • Günlük kalsiyum ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamanızı sağlar.
 • Mide Asidi seviyesini düzenler, hazımsızlık gibi problemlerin giderilmesine yardımcı olur.
 • Kan basıncını azaltır, yüksek kolesterol seviyesini dengeler.
 • Gastrit gibi mide problemlerinin tedavisinde kullanılır.
 • Mide sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Kabızlık gibi problemlerin giderilmesini sağlar.
 • İçerdiği yoğun vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar.
 • Hemoroit hastalığının etkilerini azaltarak, tedavisine yardımcı olur.
 • Yüksek tansiyonu dengeler, vücut enerjisinin yükselmesini sağlar.

Ayranın Zararları

Ayranın zararları konusunu incelediğimizde, genel olarak yararlı bir içecek olmasına rağmen bazı durumlarda vücuda zarar verebilmektedir.

Özellikle doğal olarak üretilmeyen ayran, bağırsak bakterilerinin oluşmasına ve hasar vermesine yol açabilir. Doğal yollar ile üretilmeyen veya çeşitli kimyasal içeren ayranların sıklıkla tüketilmesi, mide zarına da zarar verebilmektedir. Aynı zamanda aşırı ayran tüketimi, mide asidi dengesini de bozmaktadır. Ayranın zararları sonucu bozulan mide asidi, hazımsızlık ve şişkinlik gibi rahatsızlıklar verebileceği gibi, kalıcı hasarlarda meydana getirmektedir.

Önceki İçerikAvokadonun Faydaları ve Zararları
Sonraki İçerikBalığın Faydaları ve Zararları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz