Balın Faydaları ve Zararları

Balın faydaları arasında kabızlığa, kolesterolün düşürülmesine, terlemenin azaltılmasına, ishalin kesilmesine, idrar yollarını temizleyerek kasıklardaki ağrıların giderilmesine kadar bir çok olumlu etkisi bulunur.

Balın Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Birçok derde deva olan bal tam bir şifa kaynağıdır. Balın faydaları ve vücuda olumlu etkisi düşünüldüğünde adeta mucizevi doğal bir ilaçtır desek yanlış olmaz. Arıların bal yapımına baktığımızda bu mucizeyi daha iyi anlayabiliriz. Çiçeklerden aldıkları öz-suyu vücutlarındaki özel maddeler yardımıyla işleyip, peteklerin gömeçlerine depolamaları tam bir mucizevi durumdur.

Ama son yıllarda yediğimiz içtiğimiz her şeyin üzerinde oynadıkları, değiştirdikleri gibi, ballarında yapayları piyasada azımsanmayacak kadar çoktur. Üstelik bu yapay-gerçek ayrımını gözle yapmamız adeta mümkün değildir. Ancak analizler sonucu anlaşılabilir.

Bal B1, B2, B3, B5 ve B6 vitaminleri açısından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Güçlü bir antiseptik özelliği sayesinde hastalıkların tedavisinde kullanılır ve vücudun direncini arttır. Her gıdada olduğu gibi balın faydaları ve zararları mevcuttur.

Balın Faydaları Nelerdir?

Bal sağlıktan tutun dinsel ayin törenlerine kadar konu olmuş bir gıdadır. Sağlık konusunda birçok hastalığa şifa olduğunu bilmeyen yoktur. Şifasının yanı sıra, eski Mısır tanrılarına adanan adaklar arasında da yerini almıştır. Günümüzde artık antioksidan etkisi, iltihabı önlemesi, anti bakteriyel özellikleriyle birçok hastalıkta kullanılmaktadır.

Piyasada birçok bal çeşidi vardır;

Kestane balı, kara kovan balı, petek balı, süzme balı, sıkma bal, çam balı, kekik balı, Anzer yayla balı ve daha birçok çeşitleri bulunmaktadır.

Balın faydaları arasında en çok bilinen öksürüğe iyi gelmesi ve cilt bakımında kullanılmasıdır.

Fakat, balın bize sağladığı faydalar tabii ki bunlarla sınırlı değildir.

Kabızlığa, kolesterolün düşürülmesine, terlemenin azaltılmasına, ishalin kesilmesine, idrar yollarını temizleyerek kasıklardaki ağrıların giderilmesine iyi gelir. Ayrıca, sıcak suda eritilip içildiğinde normal karın ağrılarının giderilmesine yardımcı olur.

Bunların dışında akciğer yaralarına, karaciğer ve göğüs bölgesinin temizlenmesine de olumlu etki sağlar. Hatta altını ıslatan çocukların tedavi edilmesi ve daha birçok hastalıklar balın faydaları sayesinde tedavi edilmektedir.

Balın Zararları Nelerdir?

Sayılamayacak kadar faydasının yanında az da olsa balın zararları bulunmaktadır.

Uzmanlar bir yaşından küçük çocuklara balı asla tavsiye etmemektedirler. Ayrıca şişman kişilere, iştahı fazla olanlara, fiziksel aktivitesi az olanlara bal tavsiye edilmemektedir.

Balın zararları bünyeye göre değişebilmektedir.

Bazı insanlarda ani kan şekerinin düşmesine sebep olabilmektedir.

Mide ameliyatı geçirmiş kişilerde bal tüketimi yasaklanmıştır.

Balın zararları arasında her gıda da olduğu gibi, fazla tüketimlerde kusma, yüksek ateş, ishal, baş dönmesi gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir.

Önceki İçerikBalığın Faydaları ve Zararları
Sonraki İçerikBamyanın Faydaları ve Zararları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz