Bozanın Faydaları ve Zararları

Özellikle kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan aynı zamanda vücuda gerekli enerjiyi sağlayan bozanın faydaları zararları neler?

Bozanın Faydaları Zararları

Özellikle kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan Boza, Osmanlı Devleti ve Orta Asya’dan günümüze kadar gelen geleneksel bir içecektir. Genelde darı irmiği, şeker ve sudan elde edilen boza mayalı bir içecek türüdür. Bozanın darı irmiği dışında mısır, gernik, buğday, arpa, yulaf, kenevir gibi birçok farklı un çeşidi bulunmaktadır.

Bozanın faydaları, içerisinde bulunan vitaminlerin bol olmasından kaynaklanmaktadır.

Fosfor, sodyum, demir ve A, B1, B2 ve E vitaminlerinin bol miktarda bulunduğu boza sağlık açısından önemli bir besin kaynağıdır. Anne sütünü arttırıcı özelliği ile bilinen bozayı daha çok sporcular ve kilo almak isteyen kişiler tercih ediyor.

Bozanın faydaları arasında en iyi bilinen özellik vücuda gerekli enerjiyi sağlamasıdır. Bu sayede hastalıklara karşı dirençli olmanızı sağlayan özellikleri bulunur. Bozanın en iyi olduğu, en çok tercih edildiği mevsimler Eylül ve Mayıs arasıdır.

Her gıda da olduğu gibi bozanın faydaları ve zararları da bulunmaktadır. Öncelikle bozanın faydaları konusunu inceleyelim;

Bozanın Faydaları

 • Öksürük gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Anne sütünü arttırmak için kullanabilirsiniz.
 • Kemikleri kuvvetlendirerek, kemik sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Kanserle mücadele için iyi bir besin kaynağıdır.
 • Grip ve soğuk algınlığına karşı koruması da bozanın faydaları arasında yer almaktadır.
 • Sindirim sistemini korur ve sağlıklı çalışmasını sağlar.
 • Sakinleştirici özelliği olduğu için stresi azaltmaya yardımcı olur.
 • Cilt kuruluğunu tedavi edip, nemlendirici özelliğe sahiptir.
 • Saç sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır.
 • Kalp ve damar sağlığını korur. Hastalıklara karşı direncinizi arttırır.
 • Kilo almak isteyenlerin sağlıklı bir şekilde kilo almasını sağlar.

Bozanın Zararları

Bozanın zararları konusunda şimdiye kadar bilindik herhangi bir zararlı etkisi bulunmamaktadır. Bunun sebebi belki de yeteri kadar araştırılmaması olabilir.

Günde en fazla 2 bardak boza tüketmelisiniz. Her şeyde olduğu gibi bozanın zararları da aşırı miktarda tüketilmesi sonucu bazı sağlık sorunlarına sebep olabilir.

Aşırı tüketildiğinde bozanın zararları gaz ve şişkinlik olarak karşınıza çıkabilir.

Ayrıca boza içerdiği asitler yüzünden fazla tüketildiğinde ishal gibi birçok problem yaşamanıza da sebep olabilir. Fazla kilolu insanlar günde bir çay bardağı bozadan fazla kesinlikle tüketmemelidir.

Bozanın Saklama Koşulları

Bozanın zararları ile karşılaşmamak için serin bir yerde özellikle buzdolabında en fazla 5 gün saklayabilirsiniz. Buzdolabında 3-5 gün içerisinde boza hemen bozulmaya başlayacağı için zehirlenme ihtimaliniz yüksek seviyeye çıkacaktır. Bu yüzden buzdolabınızda tarihi daha geçmedi diyerek uzun süre bozayı saklamayın. Aldığınız zaman en geç 3 gün içerisinde tüketmeniz sağlığınız açısından çok daha iyi olacaktır.

Önceki İçerikBiberiyenin Faydaları ve Zararları
Sonraki İçerikBrokolinin faydaları ve zararları

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz