Civan Perçemi Faydaları ve Zararları

Civan perçemi dilimizde bersama veya marsama otu olarakta bilinir. Bazı yerlerde kandil çiçeği adı da verilmiştir. Çok eski zamanlarda askerlerin yaralarını iyileştirmek için kullanılmıştır. Civan perçeminin bilinen en önemli özelliği kadın hastalıkları yönünden genel olarak kadınlara olan olumlu etkisidir. Kadınlar üzerindeki etkisinin yanında öksürük, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklarda da tam bir şifa kaynağıdır. Civan perçemi gibi şifalı bitkiler doğanın bize sunduğu nimetlerdir. Civan perçemi faydaları ve zararları hakkındaki bilgiler bu yazımızda sizlerle olacak. Civan perçeminin doğada birçok türüne rastlamak mümkündür. Bazı türleri zehirlidir. Zehirli türleri dışında kalan diğer türlerinin hepsi şifalıdır. Civan perçemi bitkisi çok yıllık bir bitkidir. Mavimtırak renkte uçucu bir yağa sahiptir.

Civan Perçemi Faydaları


Civan perçemi otundan en çok faydalananlar kadınlardır. Civan perçemi otunu tüketen kadınlar adetlerinde hiçbir sıkıntı yaşamazlar. Kadınların geciken adet kanamaları için civan perçemi çayı adet söktürücü özelliğe sahiptir. Ergenlik döneminde ve menopoz dönemlerinde ki düzensiz adet kanamalarına bire bir şifadır. Menopoz dönemlerindeki sinir bozukluklarına, psikolojik yıpranmalara da oldukça fayda sağlamaktadır. Kadınların enfeksiyondan dolayı oluşan akıntılarında, yumurtalıklardaki iltihaplanmalarda, rahim kanserlerinde sıklıkla kullandıkları şifalı bitkiler arasında çeken civan perçemi bitkisi bulunmaktadır. Yine kadınların üreme organlarındaki diğer rahatsızlıklar için banyo yaparken kullanılması hekimler tarafından hastalarına önerilmektedir. Bu tür rahatsızlıkları olan hastaların banyo esnasında böbrek kısımlarına civan perçemi suyunu değdirmemeye özen göstermeleri gerekir.

Civan perçemi faydaları arasında mide rahatsızlıklarına çare olması da bilinmektedir. Mideyle ilgili her türlü rahatsızlıkta kullanımı tavsiye edilir. Mide kanamaları, mide kanseri ve mide ülseri gibi hastalıklarda kullanılır. Civan perçeminin tazesinin suyu solunum yollarını temizler. Öksürük ve soğuk algınlığı tedavisi için kullanılır. Taze sıkılmış öz suyu bacak yaralarına ve hemoroide sürülerek kullanır. Harici olarak her türlü yarada kullanılır. Antiseptik özelliğe sahiptir. Egzamalara iyi gelir. Saç dökülmelerine karşı civan perçeminin kurutulmuşu demlenerek saç diplerine masaj yapılır. Bel ağrıları içinde tavsiye edilmektedir. Düzenli kullanıldığında migreni yok edici özelliğe sahiptir. Civan perçemi bayanların cilt bakımında vazgeçilmezlerinden bir tanesidir.

Görüldüğü gibi civan perçemi faydaları saymakla bitecek gibi değildir. Bu kadar faydalı bir bitkinin zararları olabilir mi? İsterseniz birde civan perçemi zararları neymiş bakalım.

Civan Perçemi Zararları


Civan perçemi zararları
olarak bilinmesi gereken sadece hamile kadınların doktor tavsiyesini almadan kullanmamalarıdır. Bunun dışında herhangi bir yan etkisine rastlanmamıştır. Ama kullanırken ölçülerini de abartmamakta fayda vardır. Her şeyin fazlası mutlaka zarardır. Civan perçemini gereğinden fazla tüketmediğiniz sürece civan perçemi zararları ile karşılaşma riskiniz ortadan kalkmış olur.

Önceki İçerikAsk.fm Hesap Silme Linki
Sonraki İçerikBademin Faydaları ve Zararları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen isminizi buraya giriniz